Как да използваме семената?
Трябва да подчертаем, че е най-добре тези продукти да се използват в естествения им вид, без допълнително осоляване, тъй като прекаленото им осоляване (с натриев хлорид) води до увеличаване на концентрацията на натрий, което пък оказва неблагоприятно въздействие върху организма - увеличава кръвното налягане и нивото на течност, циркулираща в организма.
Когато купувате семена, важно е да изберете такива, които вече са частично термично обработени - запържени или варени за кратко. Чрез термичната обработка в семената се унищожават някои нежелани за организма вещества. Става дума за някои биологично активни молекули, представляващи антинутритивни вещества. Сред тях е инхибиторът на протеолитичния ензим трипсин - антитрипсин, чието присъствие намалява степента на разграждане на съдържащите се в храните протеини. Друга група нежелани вещества представляват тези от групата на хемаглутинините - молекули, които в случай, че не се разградят напълно по време на храносмилането в гастро-интестиналния тракт, могат да причинят повръщане и разстройство.
Именно по тези причини много семена се продават в запържена форма, а в случай, че отделни от тях се използват в суров вид, необходимо е да се внасят в организма в малки количества, за да не се получат нежелани съпътстващи ефекти.
Семената могат да се използват и добавени в супи, варива, месни ястия или салати. Много често се поръсват върху различните видове хляб и печива.
Кои семена се препоръчват най-често?
Тиквено семе - съдържа значителни количества желязо, важно за ефикасното снабдяване с хемоглобин на червените кръвни телца. В тиквеното семе се съдържат в значителни количества още два важни минерала, съответно микроелементи - магнезий и цинк. Първият е много важен като антистресов елемент и елемент, който участва в поддържането на структурата на енергийно важните молекули, докато цинкът е важен за поддържането на нормална имунна система, за репродукцията и правилния растеж и развитие. Доказано е, че в районите, в които редовно се консумира тиквено семе, значително е намалена честотата на заболявания на простатата.
Сусамено семе - този вид семена са незаменими в близкоизточната и северно-африканската кухня. В едно от най-популярните местни ястия с малко сладникав вкус, известно като "халва" или "тахини", като основен вкус и подправка се използва смляно сусамено семе. В гастрономията на Централна Азия и на Близкия Изток сусамовото семе се използва за приготвянето на изключително вкусен хляб. Произведеното от сусам растително масло придава особен аромат на много екзотични ястия. Сусамовите семена съдържат големи количества витамин Е и са известни като изключителен източник на минералите калций (при счупвания на костите се препоръчва в храненето да се включи сусамов тахан) и калий (осигурява правилната нервна проводимост; липсата му предизвиква учестена поява на мускулни спазми).
Слънчогледово семе - значителен източник на витамин Е и ненаситена линоленова мастна киселина, необходима за правилното изграждане на мембраните на нашите клетки. От семената на слънчогледа се екстрахира слънчогледовото масло. Използва се и при производството на маргарин с високо съдържание на полиненаситени мастни киселини.
0 коментара:
Публикуване на коментар